Beste Website

Slaap inhalen beschermt niet tegen diabetes type 2

3 May 2012 - 14:39

Weinig slaap tijdens je werkweek, maar uitslapen in het weekend. Voor veel mensen herkenbaar, maar niet zo goed voor je kans op diabetes type 2. Dat stelt onderzoeker Paulien Barf, van de Rijksuniversiteit Groningen.

Veel mensen slapen doordeweeks te weinig, maar halen dat tijdens het weekend weer in. Langdurig te weinig slaap is niet goed voor het lichaam. Het kan leiden tot overgewicht of zelfs diabetes type 2. We weten dat slaap inhalen goed is voor je lichaam. Maar de grotere kans op diabetes gaat er niet van weg.

Op dat onderwerp promoveert onderzoeker Paulien Barf deze week. Zij bestudeerde het effect van slaaptekort bij ratten. Daarbij vergeleek zij ratten die altijd te weinig sliepen met ratten die in het weekend mochten uitslapen. Het bleek dat de uitslapers extra veel last hadden van een verstoorde bloedsuiker. Ook kwamen de ratten in het weekend veel aan.

De verstoorde bloedsuiker en het aankomen wijzen erop dat de ratten grote kans hebben op diabetes. Dus terwijl een slaaptekort de kans op diabetes vergroot, wordt die kans niet kleiner door af en toe slaap in te halen. Uitslapen in het weekend prettig, maar het blijft belangrijk om doordeweeks ook genoeg te slapen.

Natuurlijk is dit onderzoek gedaan met ratten, en ratten zijn geen mensen dus je weet het pas zeker als je ook mensen bestudeert. Maar de uitkomsten van dit onderzoek liggen wel in de lijn met andere berichten over slaap, bloedsuiker en diabetes, zoals dit onderzoek bij diabetes type 1.

Meer nieuws

19 Jun 2013 - 14:15

De Wandelvierdaagse het Gooi is vandaag van start gegaan. U kunt nog steeds meedoen en genieten van een prachtige omgeving! Kom gewoon naar de start en schrijf u daar in. Het kost 6 euro per dag. Vandaag doen ruim 1150 wandelaars mee die kunnen kiezen uit 10, 20, 30 of 40 kilometer.

18 Jun 2013 - 11:03

Britse onderzoeker hopen voor de toekomst op één injectie per jaar voor mensen met diabetes type 1. Nieuw stamcelonderzoek maakt dat wellicht mogelijk. Een mooie ontwikkeling, maar we zullen wel nog even geduld moeten hebben.

14 Jun 2013 - 08:33

Jongeren met diabetes type 2 krijgen sneller en ernstigere diabetescomplicaties dan mensen die op oudere leeftijd diabetes krijgen. Huidige beschikbare behandelingen helpen nauwelijks. Dit blijkt uit een grote Amerikaanse studie.

6 Jun 2013 - 14:30

Nederlandse onderzoekers hebben iets belangrijks ontdekt voor toekomstige genezing van diabetes type 1. Tot nu toe stoot het lichaam nieuwe getransplanteerde cellen die insuline maken af. Nu is het gelukt om een camouflagetruc af te kijken van virussen. Daardoor bleven de getransplanteerde cellen onzichtbaar voor het afweersysteem. Als dat bij mensen veilig werkt, betekent dat een enorme stap richting genezing. Het Diabetes Fonds betaalde het onderzoek.

31 May 2013 - 14:01

Afwijkingen in het nierweefsel blijken al vroeg te kunnen voorspellen of diabetes type 1 leidt tot diabetische nefropathie. Dit blijkt uit onderzoek uitgevoerd aan de universiteit van Minnesota.

30 May 2013 - 12:55

Mensen die op jonge leeftijd aan hoge hoeveelheden kwik zijn blootgesteld, hebben mogelijk meer kans op diabetes type 2. De grootste bron van kwik in voeding is vis, vooral roofvissen zoals tonijn. Maar gelukkig zijn er genoeg andere soorten, want vis is wel gezond.

25 May 2013 - 14:05

Onderzoekers hebben een kunstmatige alvleesklier getest die je bloedsuiker regelt. Dat hebben ze gedaan bij jongeren op diabeteskampen in Israël, Duitsland en Slovenië. Conclusie: hij werkt in ieder geval voor een nacht. Nu moet eerst meer onderzoek gebeuren om te kijken of het ook langer goed gaat.