De afweervergissing stap voor stap volgen
Eerder ontdekten deze onderzoekers precies welke cellen van het afweersysteem diabetes type 1 veroorzaken. Nu kijken ze verder: hoe gedragen deze T-cellen zich precies in dat proces? Hoe gaat, stapje voor stapje, de vernietiging van insulineproducerende cellen in zijn werk?
Een wetenschapsteam uit Leiden en Brussel ontdekte kort geleden een belangrijke succesfactor voor eilandjestransplantatie: de mate en het soort auto-immuunreactie die iemand heeft voorafgaand aan de ingreep. Dit is een belangrijke vondst, want het biedt nieuwe aanknopingspunten om eilandjestransplantatie te verbeteren, die nu nog steeds in de experimentele fase zit.
Extra onderzoek naar het afweersysteem is dus hard nodig en wordt met dit project voortgezet. Bovendien weten we sinds kort dat het lichaam steeds weer nieuwe cellen probeert te maken die insuline aanmaken, maar die worden telkens opgeruimd door het afweersysteem. We zouden het afweersysteem moeten ‘leren’ dat het die insulineproducerende cellen met rust moet laten. Daarvoor moeten we eerst goed weten hoe de afweerreactie van het lichaam verloopt.
Een onderzoeksteam in Leiden ontdekte eerder al welke afweercellen de fout in gaan. In dit project is het team bezig met onderzoek naar hoe de afweercellen, stapje voor stapje, komen tot de aanval op de insulineproducerende cellen. Zodra we dat goed in kaart hebben gebracht, kunnen we manieren bedenken om in te grijpen in dat proces. Dat brengt ons ook weer dichter bij genezing van diabetes type 1. Het project wordt uitgevoerd binnen het Expertisecentrum voor onderzoek naar diabetes type 1 dat is opgericht door het Diabetes Fonds.
> Help mee, maak meer onderzoek naar diabetes type 1 mogelijk!
Meer onderzoek naar diabetes type 1
Het doel van dit onderzoek: vanuit bepaalde stamcellen insulineproducerende bètacellen maken, die gebruikt kunnen worden voor transplantatie naar mensen met diabetes type 1.
Hopelijk kunnen in de toekomst veel mensen met diabetes geholpen worden met celtransplantatie. Daarvoor wordt nu veel voorwerk gedaan.
Bij diabetes type 1 vernietigt het afweersysteem de insulineproducerende cellen. We weten welke afweercellen de aanval inzetten. Ook weten we al deels hoe dat komt: sommige moleculen die op de insulineproducerende cellen zitten, worden aangezien voor lichaamsvreemde indringers.
In een groot project werken topwetenschappers in Nederland en Vlaanderen samen, op initiatief en met geld van het Diabetes Fonds. Zij benutten alle opgedane kennis over het afweersysteem bij diabetes type 1 van de afgelopen jaren, om te komen tot nieuwe therapieën voor betere behandeling en genezing van diabetes type 1.
Verschillende vooraanstaande wetenschappers werken samen om eilandjestransplantatie te verbeteren door een soort kunststof verpakking (‘matrix') voor de eilandjes te maken.
