Hoe ontstaan problemen met het denken?

Onderzoek naar gevolgen
2003.01.004
Afgerond
Dr. G.J. Biessels
350.000

Ouderen met diabetes type 2 hebben een grotere kans op dementie dan leeftijdsgenoten zonder diabetes. Ook hebben zij naar verhouding meer problemen met het geheugen, de concentratie en het denken. Onderzoeker Biessels en zijn team wilden te weten komen hoe en wanneer deze problemen ontstaan.

Aan het onderzoek deden meer dan 300 mensen mee uit de zogenoemde ‘Hoornstudie’. Van al deze mensen waren in de voorgaande 15 jaar al uitgebreide gegevens vastgelegd over de stofwisseling en de bloedvaten. Daarnaast deden bijna tweehonderd mensen met en zonder diabetes type 2 mee in het UMC Utrecht.

Uit het onderzoek blijkt dat veranderingen in het denkvermogen al heel vroeg geleidelijk begonnen. Al voordat het echt tot diabetes was gekomen. Maar bij mensen die al een paar jaar diabetes hadden waren die veranderingen niet veel ernstiger. Dus de veranderingen gaan over de tijd maar heel langzaam. De meeste mensen hebben in het dagelijks leven geen last van die achteruitgang.

De onderzoekers concluderen dat de lichte veranderingen bij diabetes type 2 niet automatisch een voorstadium van dementie zijn.

Een volgend doel van verder onderzoek is om juist die mensen die wel met ernstige hersenproblemen te maken gaan krijgen al in een vroeg stadium op te sporen en een behandeling te ontwikkelen om bij die mensen de hersenen te beschermen.

> Help mee, maak meer vernieuwend onderzoek mogelijk!

  Ja, ik geef aan onderzoek

 

Meer resultaten over de gevolgen van diabetes

Diabetes type 2 gaat samen met een verhoogde kans op hart- en vaatziekten. Schade aan het hart en de bloedvaten is een langdurig en ingewikkeld proces. Zogeheten microdeeltjes spelen mogelijk een rol daarbij. In dit onderzoek is bekeken hoe een vetrijke maaltijd het ontstaan van microdeeltjes beïnvloedt.

Mensen met diabetes type 2 hebben een grote kans om hart- en vaatziekten te krijgen. Hoe dat precies gebeurt is niet helemaal duidelijk. In dit onderzoek is gekeken naar de stofwisseling van vetdeeltjes met hoge dichtheid (HDL).

Veel mensen met diabetes krijgen last van oogproblemen, retinopathie. Diabetische retinopathie kan in ernstige gevallen leiden tot blindheid, doordat er achter in het oog bloedvaten gaan groeien over het netvlies.

Oogproblemen bij diabetes zijn berucht. Verschillende dingen kunnen misgaan in het oog, doordat er zwakke adertjes in groeien die barsten en littekentjes vormen. Dit onderzoek heeft gekeken naar een bepaalde ‘groeistof’ in het lichaam.

In dit onderzoek is gekeken naar de placenta (moederkoek) bij zwangere vrouwen met type 1 diabetes. Het is al wat langer bekend dat diabetes samengaat met slechter werkende bloedvaten. Dat kan ook bij zwangerschap een rol spelen.