Nieuw eiwit brengt behandeling hartfalen bij diabetes dichterbij
Hartfalen is de voornaamste doodsoorzaak bij mensen met diabetes type 2. Onderzoekers van de Universiteit van Maastricht hebben een eiwit ontdekt dat een belangrijke rol kan spelen bij de behandeling hiervan.
Bij mensen met diabetes type 2 zit er meer vet opgeslagen in het hart. Een vette hartspier trekt moeilijker samen, wat leidt tot hartfalen. Eiwitten spelen een belangrijke rol bij het ‘vervetten’ van het hart.
Transport vet
Het transport van vet in het hart wordt geregeld door een bepaald eiwit, genaamd CD36. Bij een gezond hart zit dit eiwit zich vooral in opslagplaatsen. Bij mensen met diabetes type 2 is dit eiwit vooral te vinden op het celoppervlak en zorgt daarmee voor een overmatige opname van vet.
Nieuwe behandeling
In Maastricht hebben onderzoekers nu een ander eiwit ontdekt dat erin slaagt om CD36 terug in de opslag te sturen. Hierdoor wordt er minder vet opgenomen door het hart. Deze ontdekking biedt mogelijkheden voor de ontwikkeling van medicijnen tegen hartfalen bij mensen met diabetes type 2.
De ontdekking van hoofdonderzoekers Joost Luiken, Dietbert Neumann en professor Jan Glatz, hoogleraar Hartmetabolisme aan de UM, is gepubliceerd in het wetenschappelijk tijdschrift Diabetes.

Meer nieuws
Drie nieuwe onderzoeken voor een beter leven bij diabetes type 1

Stevige aanpak nodig voor gezondere supermarkten

Wandel een half uurtje door je buurtje

Diabetes Risicotest: diabetes type 2 dreigt voor 1 op 3
