Wetenschappers kweken mini-alvleeskliertjes

13 maart 2018

Het is onderzoekers gelukt om mini-orgaantjes te kweken uit menselijk alvleesklierweefsel, die een beetje insuline aanmaken. Het is een mooie stap in het onderzoek naar nieuwe insulineproducerende cellen. Dit onderzoek is mede gefinancierd door het Diabetes Fonds.

Mensen met diabetes type 1 maken zelf nauwelijks meer insuline meer aan. Een van de oplossingen is transplantatie van eilandjes van Langerhans. Maar er is een tekort aan donoren, en transplantatie is niet voor iedereen geschikt. Het mooiste is als mensen nieuwe insulineproducerende bètacellen kunnen krijgen.

Mini-alvleeskliertjes

Een onderzoeksteam van Nederlandse en buitenlandse onderzoekers, onder leiding van prof. dr. Eelco de Koning van het Hubrecht Instituut en het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC), heeft nu iets bijzonders gedaan. Ze hebben insulineproducerende mini-orgaantjes gekweekt in het laboratorium.

Nieuwe mogelijkheden

Deze ontdekking biedt nieuwe mogelijkheden voor onderzoek naar het vernieuwen van de alvleesklier, inclusief de insulineproducerende cellen. Het onderzoek is gefinancierd door het Diabetes Fonds en Stichting DON, en is vandaag gepubliceerd in het wetenschappelijke blad Stem Cell Reports.

Breng genezing dichterbij

Wil jij ook een beter leven voor mensen met diabetes? Maak dan meer onderzoek mogelijk naar de genezing van diabetes type 1.

Doneer nu
Icoon helpende hand

Laatste nieuws

Cure One brengt genezende behandelingen voor diabetes type 1 dichterbij

14 november 2025
Prof. dr. Eelco de Koning, Cure One

Meer kans op nierschade bij diabetes type 2: controleer je waarden

3 november 2025
Frank met chronische nierschade in gesprek met Eric

Poep-pil zorgt voor stabielere bloedsuiker bij diabetes type 1

8 oktober 2025
Pil met darmbacterieen

Bloedsuiker van mannen vaak anders dan zij denken

18 juli 2025
Man bekijkt zijn bloedsuikermeter